11 stycznia 2012

Sympathy for the Devil

Jerzy Owsiak od lat był postacią kontrowersyjną, tak w poglądach (pominąwszy fakt, że spory procent obywateli na pewno się z nimi zgadza), jak i czynach. Przecież to satanista organizujący orgiastyczne i onanistyczne koncerty ku czci Belzebuba (kto był – ten widział, a kto nie był – ten wie przecież najlepiej). Zdaniem znawcy tematu, Ryszarda Nowaka, o powiązaniach z Panem Ciemności (nie, nie Ozzym) świadczy bogata gestykulacja i nerwowość ruchów Owsiaka. Oczywiście pan Nowak nie zdaje sobie sprawy z etymologii znaku mano corna. W dodatku organizator przystanku Woodstock się jąka, co dowodzi jego nieczystych intencji, nie wspominając już o słynnej kradzieży okularów Pana Tik-Taka*. Sam Owsiak raczej nic sobie z tego nie robi, nic nie robiłem sobie z tego i ja, ba, o morzu krytyki przez większość czasu nie miałem pojęcia. Co ciekawe fala negatywnych komentarzy nasiliła się w takim, a nie innym układzie politycznym, o którym nie chcę się rozwodzić, dość powiedzieć, że POPiSom nie ma końca…
Gdyby sprawa dotyczyła samego Owsiaka, w ogóle nie pokusiłbym się o poruszanie tego tematu. Niestety nie obyło się bez ataku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podnosi się, że Owsiak z hasłem róbta co chce ta propaguje hedonizm, niczym w Sodomii i Gomorii, że wolontariusze to oddani żebracy, że idą na promowanie akcji państwowe pieniądze, nie mówiąc już o trefnych rozliczeniach i sprzeniewierzaniu wyżebranej jałmużny. Poza tym tendencyjność polityczna organizatora i jego krytyka pod adresem Ojca Tadeusza jest  dla niektórych nie do zniesienia.

Część przeciwników jest tak zacietrzewionych, że aż kala skarbnicę wiedzy – Wikipedię – szczegółowym wykresem ukazującym jak WOŚP defrauduje zgromadzone sumy, przy okazji będąc procentowo mniej skutecznym od NFZ, czy Caritas. Wszystko pięknie, szkoda tylko, że nie podano żadnego źródła, z którego te dane pochodzą. Inni z kolei chełpią się tym, że adoptowali ośmioro dzieci z domu dziecka (tego akurat nie wymyśliłem, spotkałem się z takim komentarzem) i atakują tych, którzy wrzucą złotówkę do puszki (z której oczywiście wolontariusze wszystko wykradną!) i czują się świętymi. Pewnie, że WOŚP poniekąd zaspokaja tanim kosztem potrzebę niesienia pomocy, niemniej moim zdaniem dzięki temu każdy może nieść pomoc w takim zakresie w jakim może/chcę, a przy okazji ziarnko do ziarnka i będzie kokosza. Z tego samego powodu uważam, że WOŚP powinien być promowany przez media i z roku na rok coraz bardziej zachęcający (choć ze stosownym umiarem rzecz jasna).
Na koniec dwa najwybitniejsze argumenty.
Pierwszy – że WOŚP gra dla partii rządzącej. Oczywiście, cała fundacja to spisek PO i Owsiaka przeciwko PiS i Rydzykowi. Poprzednie finały, za rządów Buzka, Pawlaka, a nawet Kaczyńskiego to tylko przykrywka mająca omamić takich tumanów jak piszący te słowa.
Drugi – że WOŚP działa wybiórczo i zbiera przykładowo fundusze na chorych na cukrzycę, pomijając tych chorych na astmę. Naturalnie to, że co roku cel jest inny nie ma żadnego znaczenia, liczy się dyskryminacja tu i teraz. Głupota ludzka nie zna granic…

* Pan Tik-Tak również nie ma zbyt czystego sumienia. Jego program ruszył w 1981 r. i miał za zadanie uśpić czujność Polaków przed wprowadzeniem Stanu Wojennego. Na szczęście Rząd Jerzego Buzka w porę się zorientował w knowaniach tego zatwardziałego komunisty Tik-Taka i zdjął mu program w 1999 r.

PS: Skoro już mowa o Szatanach, pewnie nie wszyscy wiecie, że u Tony’ego Iommiego zdiagnozowano nowotwór złośliwy układu chłonnego. Stwórca chyba nie przepada za Sabbathami, wszak w maju 2010 r. na raka żołądka zmarł Ronnie James Dio. Mam jednak nadzieję, że przed Iommim jeszcze wiele lat grania, zwłaszcza, że wreszcie Geezer i Ozzy przestali nawzajem strzelać fochy i zechcieli znów ze sobą grać…
4 komentarze:

 1. Ja sie spotkalam z opiniami, ze media kreuja Owsiaka na wielkiego dobroczynce, a tymczasem on zrobil z Wielkiej Orkiestry calkiem niezly biznes i nie malo na nim zarabia. Coz, jak dla mnie moze zarabiac i 1/5 tego co zbiera, nalezy mu sie. Cale swoje zycie poswiecil na akcje charytatywne, trudno, zeby pracowal gdzies na etap a WOSPEM zajmowal sie po godzinach. Taka to juz smutna polska mentalnosc, ze gdy komus sie dobrze wiedzie, a nie daj Bog robi przy tym cos dobrego i ma poparcie spoleczenstwa, trzeba mu noge podstawic i niech sie wywroci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie w tym rzecz, że w oczach krytyków Owsiak powinien albo ledwo wiązać koniec z końcem na jakiejś lichej posadce, albo skoro już tyle nakradł, to niech utrzymuje wioskę afrykańską.

  Zawsze myślałem, że WOŚP należy do jednej z niewielu inicjatyw, która łączy Polaków, tymczasem i tu wdziera się mało konstruktywne pieniactwo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprawozdania finansowe z poszczególnych finałów są dostępne na stronie WOŚP. Nie wiem jak ich zyski mają się do tych uzbieranych przez Caritas i inne, ale szumu wokół tego jest sporo, więc i koszty organizacji proporcjonalnie rosną. W dodatku nie każdy kto wrzuca złotówkę do puszki jest świadomy jaki jej procent rzeczywiście zostanie przeznaczany na szczytne cele - Przystanek Woodstock jest chyba tym najbardziej kontrowersyjnym elementem.

  OdpowiedzUsuń